Главная  /  Информация  /  Аналитика  /  Подарунок у вигляді нерухомого майна отримано від фізичної або юридичної особи: особливості оподаткування

Подарунок у вигляді нерухомого майна отримано від фізичної або юридичної особи: особливості оподаткування

Згідно з п. 1.2 ст. 1 Закону «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 р. № 889-IV (зі змінами та доповненнями) дохід платника податку – це сума будь-яких коштів, вартість матеріального і нематеріального майна, інших активів, що мають вартість, у тому числі цінних паперів або деривативів, одержаних платником податку у власність або нарахованих на його користь протягом відповідного звітного податкового періоду з різних джерел як на території України, так і за її межами.

Водночас пп. 4.2.9 п. 4.2 ст. 4 цього Закону встановлено, що до складу загального місячного оподатковуваного доходу включається також дохід, отриманий платником податку від його працедавця як додаткове благо.

Якщо додаткові блага надаються особою, що не є працедавцем платника податку, чи особою, яка діє від імені або за дорученням такого працедавця, то такі доходи прирівнюються з метою оподаткування до подарунків з їх відповідним оподаткуванням.

Відповідно до п. 1.1 ст. 1 Закону № 889-IV додаткові блага – це кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку його працедавцем (самозайнятою особою), якщо такий дохід не є заробітною платою чи виплатою, відшкодуванням або компенсацією за цивільно-правовими угодами, укладеними з таким платником податку.

Згідно з пп. 4.2.3 п. 4.2 ст. 4 цього Закону до складу загального місячного оподатковуваного доходу включається сума (вартість) подарунків у межах, що підлягають оподаткуванню згідно з нормами ст. 14 цього самого Закону.

Пунктом 14.1 ст. 14 Закону № 889-IV встановлено, що кошти, майно, майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг, подаровані платнику податку, оподатковуються за правилами, встановленими цим Законом для оподаткування спадщини, тобто згідно з положеннями ст. 13 цього Закону, яка набрала чинності з 01.01.2005 р.

Оподаткування подарунків у вигляді нерухомого майна, отриманих платником податку від осіб, визначених податковими агентами (як працедавців, так і інших осіб), провадиться на підставі пп. 4.2.9 п. 4.2 ст. 4 Закону № 889-IV за ставкою, встановленою п. 7.1 ст. 7 цього Закону (у 2008 р. – 15 %).

При цьому відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-IV (за текстом – Цивільний кодекс) спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), у тому числі до фізичних осіб.

Таким чином, норми ст. 13 Закону № 889-IV щодо оподаткування можуть бути поширені лише на доходи, одержані фізичною особою у спадщину (чи як подарунок) від фізичної особи – спадкодавця (чи дарувальника).

Враховуючи вищезазначене, оподаткування подарунків у вигляді нерухомого майна, отриманих платником податку від осіб, визначених податковими агентами (як працедавців, так і інших осіб), провадиться на підставі пп. 4.2.9 п. 4.2 ст. 4 Закону № 889-IV за ставкою, встановленою п. 7.1 ст. 7 цього Закону (у 2008 р. – 15 %).

При цьому згідно з пп. «б» п. 19.2 ст. 19 Закону № 889-IV податковий агент зобов'язаний подати податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також сум утриманого з них податку за формою № 1ДФ податковому органу за місцем свого розташування.

Податкові органи не мають законодавчих підстав для звільнення платників від сплати податку з будь-яких одержаних ними доходів, у тому числі з подарунка.

Щодо оподаткування вартості подарунка у вигляді нерухомого майна, одержаного фізичною особою від дарувальника – фізичної особи, то до складу загального місячного оподатковуваного доходу включається, зокрема, сума (вартість) подарунків у межах, що підлягають оподаткуванню згідно з нормами ст. 14 цього Закону (пп. 4.2.3 п. 4.2 ст. 4).

Статтею 13 Закону № 889-IV встановлено кілька ставок для оподаткування доходів, отриманих платником податку внаслідок прийняття у спадщину коштів, майна та немайнових прав, і розмір їх залежить від об'єкта спадщини та ступеня споріднення спадкоємця зі спадкодавцем.

Відповідно до пп. «а» п. 13.1 ст. 13 Закону № 889-IV об'єктом оподаткування визначено нерухоме майно.

Згідно із Законом № 889-IV (пп. 1.20.4 п. 1.20 ст. 1) членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки та батьки її чоловіка або дружини, її чоловік або дружина, діти як такої фізичної особи, так і її чоловіка або дружини, у тому числі усиновлені ними діти. Інші члени сім'ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення.

Відповідно до пп. 13.2.1 п. 13.2 ст. 13 Закону № 889-IV при отриманні будь-якого об'єкта спадщини спадкоємцями, що є членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення, такий дохід підлягає оподаткуванню за нульовою ставкою податку.

Виходячи з положень Закону № 889-IV фізична особа – платник податку, який одержить протягом звітного 2008 податкового року дохід у вигляді зазначеного вище подарунка (внаслідок укладення договору дарування), зобов'язаний буде включити його вартість (суму) до складу загального річного оподатковуваного доходу та подати до 1 квітня 2009 р. річну податкову декларацію про майновий стан і доходи до податкового органу за місцем своєї податкової адреси (місцем постійного або переважного проживання платника податку).

Оксана Казімірова Головний державний податковий інспектор
Департаменту оподаткування фізичних осіб ДПА України

«Вісник податкової служби України»


Real Estate Development Group

Каталог объектов

Гранитный карьер Гранитный карьер
Ориентир: Николаевская обл.
Карьерное поле: 23 га
Запасы: 2 490 000 куб.м

Подробнее

ЖК «Белый Парус»  пентхаус ЖК «Белый Парус» пентхаус
квартира, пентхаус
Месторасположение: ул. Литературная 1-А
Ориентир: Приморский район / 8-я ст. Б. Фонтана
Площадь: 208,4 м.кв.

Подробнее

Сосновый берег ( Золотые ключи ), ул. 1-я Ореховая 7,  участок 9.4 сотки. Сосновый берег ( Золотые ключи ), ул. 1-я Ореховая 7, участок 9.4 сотки.
Сосновый берег ( Золотые ключи ), ул. 1-я Ореховая 7, участок 9.4 сотки.
Подробнее

Отель на Французком бул. Отель на Французком бул.
Ориентир: г. Одесса, Французский бульвар
Строение: 2 100 кв.м.
Зем. участок: 1 га

Подробнее