Главная  /  Информация  /  Аналитика  /  Продаж земельних ділянок на конкурентних засадах (аукціонах)

Продаж земельних ділянок на конкурентних засадах (аукціонах)

Нагадаємо, що продаж у 2008 р. земельних ділянок державної та комунальної власності, що здійснюється виключно на конкурентних засадах (аукціонах), крім викупу земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що є власністю покупців цих ділянок, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі, запроваджено ст. 82 Закону України від 28.12.2007 р. № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Хоча таку норму передбачено Земельним кодексом України, проте її досі не було реалізовано. Мабуть, так сталося тому, що законодавством не було чітко встановлено єдиний порядок купівлі-продажу земельних ділянок державної та комунальної власності. Враховуючи невизначеність у законодавстві, зацікавлені особи з метою уникнення аукціону зверталися до органів місцевого самоврядування із клопотанням надати ділянки на 1 – 3 роки в оренду під забудову. Після забудови ділянок такі особи звертались із клопотанням про викуп ділянок.

Також була відсутня законодавча база щодо цього, хоча п. 4 Прикінцевих положень Земельного кодексу України передбачено, що проекти законів, прийняття яких випливає з цього Кодексу, мали бути розробленими у шестимісячний строк, тобто до 01.06.2002 р.
Постановою № 90 затверджено Порядок, який визначає процедуру підготовки, організації та проведення земельних аукціонів для продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або права на їх оренду, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, що підлягають приватизації.

Слід зазначити, що ст. 9 Закону України від 01.06.2000 р. № 1775-III «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» (зі змінами та доповненнями, за текстом – Закон № 1775-III) визначено види господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, зокрема у п. 58 цієї статті визначено такий вид діяльності, як проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт і земельних торгів.

Тобто проведення земельних аукціонів може здійснюватися організацією, яка має відповідну ліцензію.

Постановою № 90 внесено зміни до Переліку органів ліцензування, відповідно до яких органом ліцензування щодо проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт і земельних торгів є Держкомзем України.

Згідно із Законом № 1775-III суб'єкт господарювання, який має намір провадити певний вид господарської діяльності, що ліцензується, особисто або через уповноважений ним орган чи особу звертається до відповідного органу ліцензування із заявою встановленого зразка про видачу ліцензії.

До заяви про видачу ліцензії додається копія свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності або копія довідки про внесення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, засвідчена нотаріально або органом, який видав оригінал документа.

Для окремих видів господарської діяльності, які підлягають ліцензуванню, до заяви про видачу ліцензії також додаються документи, зазначені у Переліку № 756.

Постановою № 90 внесено відповідні зміни до Переліку № 756, згідно з якими для отримання ліцензії на проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт і земельних торгів до заяви необхідно додати засвідчені в установленому порядку копії:
установчих документів юридичної особи;

документів, що підтверджують рівень освіти, кваліфікації та стаж роботи за фахом, необхідних для провадження відповідного виду господарської діяльності;

кваліфікаційного свідоцтва оцінювача з експертної грошової оцінки земельних ділянок (у разі отримання ліцензії для проведення землеоціночних робіт) і витягу з Державного реєстру оцінювачів з експертної грошової оцінки земельних ділянок;

затверджених в установленому порядку правил проведення земельних торгів;

засвідчені підписом заявника – суб'єкта господарювання відомості про наявність у нього матеріально-технічної бази, необхідної для провадження відповідного виду господарської діяльності.

Розмір плати за ліцензію на проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт і земельних торгів становить 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 грн.), а термін дії зазначеної ліцензії становить 5 років (п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 29.11.2000 р. № 1755 «Про термін дії ліцензії на провадження певних видів господарської діяльності, розміри і порядок зарахування плати за її видачу», зі змінами та доповненнями).
Прийняття постанови № 90 є позитивним кроком у земельних відносинах, проте відносини в частині продажу земельних ділянок державної та комунальної власності, виключно на конкурентних засадах (аукціонах), потребують комплексного доопрацювання та додаткових змін у частині їх узгодження з нормами земельного законодавства.

Володимир Горохов, Начальник відділу адміністрування ресурсних і неподаткових платежів Департаменту податку на прибуток та інших податків і зборів (обов'язкових платежів) ДПА України, член експертно-апеляційної ради при Держпідприємництві України

«Вісник податкової служби України»Real Estate Development Group

Каталог объектов

ЖК «Белый Парус»  пентхаус ЖК «Белый Парус» пентхаус
квартира, пентхаус
Месторасположение: ул. Литературная 1-А
Ориентир: Приморский район / 8-я ст. Б. Фонтана
Площадь: 208,4 м.кв.

Подробнее

Гранитный карьер Гранитный карьер
Ориентир: Николаевская обл.
Карьерное поле: 23 га
Запасы: 2 490 000 куб.м

Подробнее

Отель на Французком бул. Отель на Французком бул.
Ориентир: г. Одесса, Французский бульвар
Строение: 2 100 кв.м.
Зем. участок: 1 га

Подробнее

Сосновый берег ( Золотые ключи ), ул. 1-я Ореховая 7,  участок 9.4 сотки. Сосновый берег ( Золотые ключи ), ул. 1-я Ореховая 7, участок 9.4 сотки.
Сосновый берег ( Золотые ключи ), ул. 1-я Ореховая 7, участок 9.4 сотки.
Подробнее